Ciekawostki technologiczne

Ciekawostki technologiczne

2021-01-12

Technologia ciągle się rozwija i rzeczywiście trzeba przyznać, że aktualnie wiele rozwiązań naprawdę ułatwia nam życie. Czy pomyślelibyście jeszcze 10 lat temu, że będzie irobot, który za was odkurzy czy pozamiata, a z łóżka będzie sterować ekspresem, który przygotowuje wam ulubioną latte? Zapewne nie! A jednak żyjemy już w XXI wieku, zatem każdy z nas może korzystać z ultra nowoczesnych rozwiązań. Co ciekawe wciąż wprowadzane są nowe rozwiązania z zakresu technologii, poznajcie więc najciekawsze ciekawostki technologiczne.

Trójwymiarowe hologramy

Hologramy chyba znane są już każdemu. Dzięki nim można było nawet zobaczyć koncert nieżyjących artystów właśnie w formie hologramów. W końcu nawet Lisa Presley mogła zaśpiewać ze swoim ojcem znanym wszystkim jako król rock end rolla. Ale japońscy naukowcy poszli o krok dalej i stworzyli nie dwuwymiarowe hologramy, a te w wersji trójwymiarowej. Zespół z Tokijskiego Uniwersytetu Rolnictwa i Technologii przedstawił holograficzny film. W tym przypadku wykorzystano materiał materiał o grubości tylko kilku nanometrów oraz laser helowo-neonowy. Efekt jest aż trudny do opisania, wszak to trzeba zobaczyć, a wręcz poczuć na własnej skórze.

Czy samochody będą latać?

Zapewne 100 lat temu nikt nie spodziewał się, że samochody będą osiągać tak zawrotną szybkość, a przy tym będą tak bezpieczne oraz wygodne. Aktualnie coraz więcej modeli wyposażonych jest w przeróżne czujniki, choćby czujnik parkowania, ale co ciekawe samochody mogą nawet parkować same bez pomocy kierowcy. Ale to nadal nie koniec możliwości, bo aktualnie Porsche i Boeing pracują nad latającym elektrycznym samochodem, co jest trudne do wyobrażenia. A jednak już w 2025 roku mają zostać zaprezentowane pierwsze efekty współpracy. Obie firmy dążą do stworzenia nowej formy samochodów, które będą latać, a przy tym eksploatacja będzie tania. Dodatkową zaletą ma być to iż owe samochody nie będą produkować dużej ilości zanieczyszczeń, a przy tym będą szybkie, co pozwli na omijanie korków.

Plastik twardszy od stali

Naukowcy z z Uniwersytetu w Buffalo wynaleźli, a zasadniczo stworzyli plastik, który jest twardszy i bardziej wytrzymały od stali, a przy tym jest ultra lekki. Wzorowali się oni na perłach, które były ich inspiracją. Ten materiał może mieć szerokie spectrum zastosowania, szczególnie może być wykorzystywany przy produkcji kamizelek kuloodpornych, które zapewniałyby jeszcze więcej bezpieczeństwa, a przy tym byłyby bardzo lekkie i wygodne. Już niedługo zostaną zaprezentowane pierwsze efekty, ale trzeba przyznać, że brzmi to ciekawie.